Auvergneský ohař krátkosrstý

Auvergneský krátkosrstý ohař – Krmivo Brit

Povaha

Auvergneský ohař krátkosrstý je inteligentní pes, který se snadno a rychle učí. Spoustu užitečných vlastností má vrozených, proto je stačí při výchově jen rozvíjet. Má například přirozenou schopnost stopovat a aportovat. Pes má velmi jemný čich, je vytrvalý a při honu má schopnost neustále udržovat kontakt se svým vůdcem a řídit se jeho pokyny. Zároveň si ale udržuje určitou samostatnost. Je vhodný jak na lov pernaté zvěře, tak pro lov králíků, zajíců a srnčí zvěře. Rád pracuje i ve vodě. Je vhodný i do rodiny, protože je přátelský, kamarádský, milý, klidný a vyrovnaný.

Popis

Je to středně velký, kompaktní pes, který působí velmi lehce, ačkoliv je silný a má mohutnou kostru. Stavba jeho těla mu umožňuje pracovat i v nejnáročnějších terénech. Výška v kohoutku je 57 až 63 cm u psů a 53 až 59 cm u fen. Délka těla je přibližně shodná s výškou. Hlava je dlouhá, u fen lehčí s oválnou mozkovnou. Auvergneský ohař krátkosrstý má výrazné nadočnicové oblouky, velký, černý, lesklý nos, vyvinuté pysky, kde horní překrývá spodní, dlouhé čelisti se silnými zuby s nůžkovým skusem. Oči má velké, oválné, tmavě oříškové s přátelským a milým výrazem. Uši jsou zavěšené vzadu a při vzruchu se lehce pozvednou. Jsou pružné se saténovou texturou, a když se natáhnou, mají dosahovat ke špičce nosu. Krk má dlouhý asi jako hlavu, lehce klenutý, hřbetní linie je rovná a kohoutek zřetelný. Hřbet je krátký, plochý a úzký, bedra naopak široká a mírně klenutá. Hrudník je hluboký a dlouhý, dosahující až kloktům, břicho není vtažené. Ocas je nasazen vysoko, směrem ke špičce se zužuje a je nesen horizontálně. Přední končetiny jsou přímé, zadní dobře zaúhlené a dobře osvalené. Srst má krátkou a lesklou, není příliš jemná ani tvrdá. Zbarvení je černé s bílým postřikem, který může mít různou intenzitu. Podle toho se Auvergneský ohař krátkosrstý dělí na dva typy: stříkaný a šedavý. Průměrně se dožívá 12 až 14 let.

Historie

Auvergneský ohař krátkosrstý je plemeno cíleně vyšlechtěné pro potřeby lovu. O jeho vzniku existuje několik teorií. Jedna říká, že jeho předky byli starobylí psi chovaní Maltézskými rytíři, kteří také do Francie první jedince přímo z Malty dovezli. Další tvrdí, že plemeno vzniklo křížením starých brakoidních plemen s galskými pointry. Třetí a nejpravděpodobnější možností je, že je to původní regionální plemeno z auvergneského kraje, selektivně vyšlechtěné před více než dvěma sty lety za účelem vyzdvižení loveckých vloh a zejména zvláštního zbarvení, díky kterému je pes dobře viditelný i v nepřehledném terénu. Dnes je auvergneský ohař krátkosrstý kromě Francie rozšířen i ve Španělsku, Itálii a Německu a začíná se chovat i u nás.

Základní péče

Auvergneský ohař krátkosrstý potřebuje hodně pohybu a pravidelné vycházky za každého počasí. Jeho srst není příliš náročná na péči, potřebuje jen občas vyčistit a vykartáčovat. Při dobré výchově je auvergneský ohař naprosto bezproblémový pes.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.