Australská kelpie

Australská kelpie – Krmivo Brit

Povaha

Australská kelpie je pracovní pes určený pro hlídání stád ovcí. Proto má výjimečnou výdrž a obratnost. Je zvyklá na dlouhé pochody a tvrdou, celodenní práci. Je také dostatečně rychlá, horlivá a přitom poslušná, a také velmi inteligentní, čehož se využívá i dnes v různých psích sportech, agility, ale i v záchranářských složkách. Svoje úkoly plní na sto procent a je přitom téměř neúnavná. Má vrozený instinkt pro hlídání stád ovcí, a to jak venku, tak v ohradě. Australská kelpie je také velmi odolná a vydrží dlouho bez vody. Má vyrovnanou povahu. Vůči lidem není agresivní a hodí se i k dětem. Trochu ostřejší však může být vůči jiným psům. Pokud je však dobře socializována, snese se i s ostatními domácími zvířaty, včetně koček. Pro svou oddanost majiteli je také používána jako obranný pes.

Popis

Není to velký pes, ale je statný, dobře osvalený a přizpůsobený pro dlouhý běh. Délka psa ku výšce je v poměru 10:9. Průměrná výška v kohoutku je u psa 46 až 51 cm, u feny 43 až 48 cm. Váha bývá mezi 21 a 31 kg. Hlava je pravidelná, úměrná tělu a trochu připomíná liščí. Barva nosu je přizpůsobena barvě těla a čenich je o něco kratší než lebka. Oči jsou mandlové, středně veliké, většinou hnědé. Pysky má australská kelpie pevné, neochablé, zuby silné s nůžkovým skusem. Uši jsou špičaté a směřují ven. Krk má silný, hřbet dlouhý a mírně klesající. Bedra jsou silná a svalnatá, hrudník hluboký, žebra vyklenutá a břicho dobře vtažené. Ocas v klidu visí, při vzrušení je vztyčen, nikdy ale nad linii hřbetu. Končetiny vyzařují sílu a energii. Australská kelpie má dvojitou srst s hustou podsadou, vnější srst chrání před vlhkem a je rovná, tvrdá a přiléhající. Na ocase tvoří štětku. Zbarvení je černé, černotříslové, červenohnědé, červenohnědé a tříslové, světle žlutohnědé, čokoládově hnědé a kouřově modré. Průměrná délka života je 12 let.

Historie

V 70. letech 19. století přivezli manželé Rutherfordovi ze svého rodného Skotska do Austrálie i své kolie a položili tak základ novému plemeni. Jejich kolie křížili s jinými pasteveckými psy, dovezenými z Evropy i Skotska, a tak vznikla australská kelpie, pes s výbornými pracovními schopnostmi a vysokou odolností, která je nutná pro přežití v obtížných klimatických podmínkách Austrálie. Ze začátku vznikalo několik linií, které však byly záhy sjednoceny do jedné a byly zachovány vlastnosti, pro které se australská kelpie stala jedním z nejoblíbenějších psů australských farmářů.

Základní péče

Australská kelpie má prakticky nevyčerpatelnou zásobu energie, proto potřebuje aktivního pána, mnoho pohybu, dlouhé procházky a hodně práce. Pokud nemá úkoly, bude se nudit, což se může projevovat změnou povahy a neposlušností. Srst nevyžaduje zvláštní péči, je nutné ji jen občas vykartáčovat, hlavně v době línání.

Zajímavostí je, že při hlídání stád zaujímá australská kelpie pozorovací polohu na hřbetě ovce.