Atlasský horský pes

Obrázek článku

Povaha

Protože se jedná o skvělého hlídače a obránce, je Aidi velmi ostražitý, nebojácný a rozhodný pes. Bez váhání se postaví šakalům nebo jiným vetřelcům. Je čilý, hbitý a velmi samostatný, což někdy způsobuje problémy s ovladatelností. Může se také jevit jako poněkud nervní pes, ale to je dáno jeho povahou a nejedná se o charakterovou vadu.

Popis

Atlašský vlčák  je silný, robustní, podsaditý pes venkovského vzhledu. Má hustou huňatou, asi 6 cm dlouhou srst, která ho chrání před horským sluncem, chladem i deštěm. Zároveň je dobrou ochranou proti kousnutí menších šelem. Na krku tvoří u samců hřívu, na obličeji a uších je naopak kratší. Barva srsti je velmi variabilní, od plavé až po bílo-černou, často jsou i trikolorní s kresbou podobnou bernardýnům. Skvrny často tvoří plášť a čepici a jsou od sebe odděleny bílým obojkem. Hlava je medvědovitá, klínovitá s plochým a širokým temenem, otevřenými nozdrami a suchými pysky.  Tlamu má klínovitou podobně jako hlavu, ale podstatně kratší než mozkovnu. Uši jsou svislé, pouze při zvýšené pozornosti je pes mírně nastraží vpřed. Čelisti jsou rovnoměrné, se silnými bílými zuby bez předkusu nebo podkusu.  Aidi má svalnatý hluboký hrudník, lehce klenutá žebra a vtažené břicho, ne však tolik jako třeba u chrtů. Linie hřbetu není klesající, ale přestavěná. Tlapy jsou zřetelně kulaté se silnými polštářky a drápy, jejichž barva odpovídá barvě srsti. Ocas má zahnutý, dlouhý s mohutnou srstí, která je známkou čistokrevnosti. 

Je to středně velký pes s výškou v kohoutku od 45 do 62 cm a váhou mezi 12 a 15 kg. V průměru se dožívá 10 až 12 let.

Historie

Aidi pochází z Maroka z horských masívů Atlasu a v Evropě je téměř neznámý. Jeho předchůdci pocházeli pravděpodobně ze Sahary. Přestože byl původně ve standardu publikován pod jménem „Atlas sheepdog", nikdy jako klasický ovčácký pes používán nebyl.  Jelikož však v pohoří Atlas žádný jiný vhodný ovčácký pes nežije, sloužil kočujícím beduínům k hlídání jejich stád ovcí, obydlí a majetku před šelmami.

Základní péče

Toto plemeno nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je pouze třeba mít na paměti, že Aidi  je silně obranářský pes s vlastní hlavou, což vyžaduje trochu opatrnosti při styku s cizími lidmi. Kupírování uší a ocasů, tak jak je běžné v některých oblastech u služebních psů, je u nás nežádoucí. To ostatně platí i pro jiná plemena.