Ariegský krátkosrstý ohař

Ariegský ohař krátkosrstý – Salon Psí Sen Havířov

Povaha

Ariegský ohař je typický lovecký pes, který se hodí ke všem loveckým disciplínám. Adaptuje se velmi rychle na jakoukoli práci, a protože to je odolné plemeno, vydrží i celodenní zátěž. Tento pes se dá velmi snadno vycvičit, a proto je vhodný i pro chovatele začátečníka. Díky své bystrosti se velmi dobře a rychle naučí na povely.

Popis

Je to silný a statný pes, tzv. brakoidního typu, který ale nevypadá těžkopádně. Díky svým dlouhým končetinám, vytvarovaným svalům a barvě působí spíše elegantním a jemným dojmem. Ariegský ohař krátkosrstý měří v průměru 56 až 67 cm, váhu standard FCI neudává. Délka jeho těla by měla být jen o málo větší než kohoutková výška. Hlava je dlouhá a hranatá, s lehce klenutou mozkovnou a poměrně výraznými nadočnicovými oblouky. Nos má růžový nebo hnědý podle barvy srsti, nikdy však černý. Jemné, spadající pysky, silné čelisti s nůžkovým, nebo klešťovým skusem a oválné, jantarové až hnědé inteligentní oči. Uši nepřiléhají k hlavě, jsou dlouhé, jemné a visí v záhybech. Krk má ariegský ohař silný a celkem krátký, s menším lalokem. Hřbetní linie je téměř rovná, hřbet silný a dobře osvalený. Hrudník má hluboký a široký s nepříliš klenutými žebry. Končetiny jsou rovné s mohutným svalstvem.

Tlapky má kompaktní, kulaté se silnými drápky. Ocas se směrem ke špičce zeštíhluje. Srst je lesklá a krátká, zejména u uší a na hlavě jemná a hladká. Barva je od hnědé po plavě oranžovou s bílými skvrnami, někteří jedinci jsou spíše bílí s barevným stříkáním. Při chůzi, která je vlastně permanentním poklusem přecházejícím v trysk, působí lehce a poddajně. V průměru se ariegský ohař krátkosrstý dožívá 12 až 14 let.

Historie

Ariegský ohař krátkosrstý pochází z kraje Ariege a předka má ve starofrancouzském ohaři, který byl křížen s krátkosrstými ohaři z oblasti Středozemního moře. Tito ohaři měli bílo-oranžovou barvu a dodali plemeni živost a čipernost. Plemeno však časem upadalo v zapomnění a nebýt lovců právě z oblasti Ariege v Pyrenejích, pravděpodobně by zaniklo. V roce 1990 se však skupina chovatelů rozhodla v dalším chování tohoto psa a chov pokračuje dodnes.

 

Základní péče

Ariegský ohař krátkosrstý potřebuje hlavně pohyb. Má rád dlouhé procházky za každého počasí, při kterých se u něj projevují jeho lovecké pudy. Pokud se týká srsti, tu je třeba alespoň dvakrát týdně kartáčovat a čistit. Stejně jako u ostatních psů s visícíma ušima, je třeba kontrolovat zvukovody a čistit je, aby nedocházelo k zánětům. Jinak toto plemeno žádnou specifickou péči nevyžaduje.