Ariégeois

Ariégeois - Přehled psích plemen

Povaha

Ariégeois je typický lovecký pes, slídící honič, který se hodí pro lov zajíců, což je jeho nejoblíbenější disciplína, nebo pro sledování černé zvěře nebo srnčí. Je vhodný jak pro lov se střelnou zbraní, tak pro lov parforsní, loví stejně dobře ve smečce, jako samostatně. Po svých předcích zdědil výjimečnou pracovitost a umění rychle a správně se rozhodovat. Má charakteristicky dunivý zvučný hlas. Je to přirozeně družný pes, který působí vždy šťastným, vznešeným a elegantním dojmem.

Popis

Na rozdíl od ostatních slídících honičů je Ariégeois lehčí a menší, méně distingovaný pes. Je to pes střední velikosti s průměrnou výškou v kohoutku 50 až 56 cm u fen a 52 až 58 cm u psů. Váhu standard FCI neuvádí, ale pohybuje se okolo 25 až 30 kg. Lebku má Ariégeois neširokou, klenutou, při pohledu ze shora je v zadní části mírně lomená. Týlový výčnělek je nepatrně vyznačen. Nos má černý s doširoka otevřeným chřípím, nosní most je lehce klenutý a délka čenichu je zhruba stejná jako délka lebky. Horní ret přesahuje spodní a rty jsou tenké a těsné. Hnědé oči jsou jasné, dobře otevřené s přiléhajícími víčky. Dlouhý, štíhlý a lehce klenutý krk přechází v dlouhou, středně širokou hruď, která dosahuje až k loktům. Žebra jsou mírně klenutá, záda dobře osvalená a pevná. Ramena jsou svalnatá, spíše šikmá než rovná, lokty má blízko těla. Tlapky mají štíhlé a těsné prsty a jsou oválné. Ocas má šavlovitě zatočený, ke konci jemný, a vždy vesele nesený. Při chůzi působí pružně a ladně ohebně. Ariégeois je krátkosrstý a srst je jemná a hustá. Většinou je bílý s černými známkami, které jsou zřetelně ohraničeny, někdy bývá i strakatě skvrnitý. V obličejové části na lících a nad očima má bledé opálení. V průměru se dožívá kolem 12 let.

Historie

Toto celkem málo známé lovecké plemeno vzniklo pravděpodobně křížením slídících honičů „Bleu de Gascogne", nebo „Gascon Saintongeois" s „Briquetem. Usuzuje se tak pro jeho zděděné vlastnosti, které jsou pro slídící honiče charakteristické. Šlechtěním vznikl Ariégeois, pes o něco menších proporcí, než mají jeho předchůdci, který se lépe pohybuje i ve velmi obtížném terénu.

Základní péče

Ariégeois nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je ale potřeba zajistit mu dostatek pohybu a pravidelně ho zatěžovat jak fyzicky, tak psychicky. Pokud se bude nudit, rozhodně z něho nebude šťastný pes. Ostatní péče je běžná jako u ostatních nenáročných psů. Vystříhávat srst mezi prsty, protože zejména v zimě se tam drží sůl, polštářky občas namazat aby nepopraskaly, kontrolovat zvukovody, jednou za čas vykoupat s dobrým šamponem a prokartáčovat srst, apod.