Anglický toy teriér

Anglický toy teriér - psí plemeno allans.pl

Povaha

Přestože je to malý pes, má všechny vlastnosti velkých teriérů. Je inteligentní, přátelský a citlivý. Anglický toy teriér je velmi oddaný svému pánovi, kterého také jediného poslouchá. Má energickou, živou povahu, je velmi vytrvalý a nezapře v sobě bývalého lovce krys. Přesto nebývá zbytečně nervózní nebo podrážděný.

Popis

Je to miniaturní, ale dobře rostlý a svalnatý pes. Výška v kohoutku se pohybuje v průměru od 25 do 30 cm a váha od 2,7 do 3,6 kg. Má úzkou, dlouhou hlavu s plochou lebkou, malé mandlové oči a stojící uši. Tlama je klínovitá se silnými čelistmi a nůžkovým skusem. Anglický toy teriér má dlouhý krk, hřbetní linie tvoří mírný oblouk, hrudník je úzký a hluboký a žebra dobře klenutá. Ocas je nasazený nízko a směrem ke špičce se zužuje. Srst má hustou, hladkou a krátkou, těsně přiléhající. Barva je černá a kaštanová s ostrými přechody jedné do druhé.

Historie

Kořeny má anglický toy teriér v černých a tzv. „ratting" teriérech v Anglii 19. století. Byl vyšlechtěn jako pes používaný pro lov krys a králíků. Býval zaměňován s manchesterským toy-teriérem, který byl vyšlechtěn v Americe, ale jednalo se o jiné plemeno, přestože jejich standard byl velmi podobný. 

Anglický toy teriér musel mít uši ve tvaru plamene svíčky a navíc byl interpretován jako lehčí a jemnější, než manchesterský toy teriér. Plemeno se ale ocitlo na pokraji vymizení, a tak anglický Kennel Club otevřel svou chovnou knihu a povolil manchesterským toy teriérům, právě pro jejich velkou podobnost, aby byli převedeni do klubů plemene anglických toy teriérů. To se nelíbí některým konzervativním chovatelům, jiní v tom však vidí jedinou cestu, jak plemeno zachránit. Oficiálně bylo plemeno uznáno v roce 1962. Nyní se anglický toy teriér chová na mnoha místech Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. 

Základní péče

Anglický toy teriér potřebuje standardní láskyplnou péči. Potom je z něho výborný domácí mazlíček.