Povaha
Bearded kolie je skutečným gejzírem energie, radosti a činorodosti. Jeho povaha je ale zároveň velmi milá, přátelská a snášenlivá vůči lidem i zvířatům. Ke své rodině si vytváří pevnou vazbu, patří proto do bytu, nikoli do boudy, kde by citově velice strádala.
Protože se bearded kolie chová většinou aktivně až nadšeně, potřebuje být uprostřed dění a pracovat pro svého pána - z toho důvodu je nutný alespoň základní výcvik. Je také velice inteligentní a učenlivá. Tento původně ovčácký pes dnes bez problémů zvládá i život ve městě - je-li mu dána možnost dostatečné pohybové aktivity. Bearded kolie dnes například doslova excelují při soutěžích agility.
Popis
Pes střední velikosti a obdélníkového formátu upoutá svou živostí, která může působit trochu zbrklým dojmem. Má krásnou dlouhou srst, která překrývá husté a měkké spodní rouno. Bearded kolie se vyskytuje v těchto barevných varietách: břidlicová, červenavě hnědá, černá, modrá, pískově hnědá a v mnoha odstínech šedi.
Kohoutková výška psů je minimálně 53 cm, u fen je to 51 cm. Tělo bearded kolie je štíhlé, ale pevně stavěné. Hřbet je rovný. Nohy bearded kolie musí být rovné, pevné a dobře osvalené, ocas je nízce nasazený a měl by sahat alespoň k patám. Hlava je dobře stavěná, široká, mírně plochá, spíše čtvercového tvaru. Oči musí být velké a umístěné daleko od sebe a neměly by působit vypouleným dojmem, uši má bearded kolie středně dlouhé a svěšené.
Historie
Plemeno bearded kolie má za sebou pohnutou historii. Původně byla bearded kolie vyšlechtěna jako britská příbuzná briarda a asijských ovčáků. Tento chlupatý ovčácký pes se stal okamžitě velmi oblíbeným, přesto ale ve 20. století téměř vymizel. Z posledních zbytků byla moderní bearded kolie vyšlechtěna až po 2. světové válce.
Základní péče
Největším možným kamenem úrazu je u bearded kolie její nádherná, ale na péči výrazně náročná srst, kterou je nutné několikrát týdně pravidelně kartáčovat a česat. Vzhledem k její živosti potřebuje opravdu žít v silně sportovně založené rodině. Která nebude litovat času nejen na pravidelné procházky, ale třeba i výlety na kole, nebo dokonce psí sporty. Tento pes potřebuje pracovat, aby mohl být šťastný.
Kromě pravidelného česání srsti je u bearded kolie nutná i stejně pravidelná péče o dlouhou vousatou bradku - musí zůstávat nezacuchaná a je potřebné ji i umývat. Mezi polštářky na nohou někdy u bearded kolie vyrůstají nadbytečné chloupky, do nichž se pak zamotávají kamínky, klacíky apod., proto je nutné tyto chloupky stříhat.
Zatímco její výchovu zvládne celkem snadno každý zájemce, její energetický náboj už ne zcela každý zájemce o toto plemeno. Bearded kolie se někdy přezdívá „pytel blech", což zcela vystihuje její na pohyb a na zábavu náročnou povahu. Hodí se proto jen pro sportovně založené majitele, kteří rádi chodí, běhají, plavou a kteří zároveň nebudou poněkud náročnou péči o srst bearded kolie považovat jen za nutné zlo.