TO NEJLEPŠÍ PRO PSA I KOČKU

Češi patří k milovníkům psů a koček. Domácností, které neobývá žádné z těchto zvířat, je dnes už poměrně málo. 

Doby, kdy byl pes především hlídačem obydlí a kočka lovcem myší, jsou dávno pryč. Dnes se z těchto zvířat stali členové rodiny, společníci, kteří jsou opečovávaní a rozmazlovaní stejně jako děti (občas dokonce více).

Spousta z nás by raději sama nejedla, než aby jejich mazlíček přišel o oblíbené granule nebo konzervu. Pejskové i kočičky mají zkrátka dokonalé zázemí, za což se nám odměňují svou společností a láskou. Jak pro ně ale vybrat opravdu to nejlepší?

Kvalita na prvním místě

Ještě před třiceti lety nikdo moc neřešil, čím krmit svého štěkajícího kamaráda. A tak se na jídelníčku psů objevovaly kromě masa či kostí především zbytky od našeho stolu. Že ne vždy byla taková strava pro pejska prospěšná, je jasné.

Dnes se naopak výběru krmiva věnuje velká pozornost. Ostatně na výběr máme na trhu bezpočet značek, druhů a typů. 

 

Většina majitelů krmí své psí miláčky granulemi či konzervami. Důležité je vybírat tyto produkty nejen podle líbivého obalu, ale především podle kvality jejich složení a také určení.

Základním dělením je samozřejmě stáří pejska (jiné živiny nebo jejich poměr potřebuje štěně, jiné pak starší, nepříliš aktivní pejsek), plemeno, ale také míra aktivity zvířete.

Zatímco aktivní pejsek, se kterým trávíte spoustu času venku, potřebuje energeticky bohatší stravu, stejné krmivo by psovi, jenž většinu dne spíše prolenoší, způsobilo obezitu a s ní spojené zdravotní obtíže.

Než tedy koupíte svému mazlíčkovi krmivo, přečtěte si složení na obale. Důležitý je samozřejmě obsah masa. Nejlepší krmiva pro psy mají právě maso uvedené jako svou hlavní složku. Zaměřte se také na poměr živočišných bílkovin a tuků a obsah důležitých minerálů.

Pozor si naopak dejte na nejrůznější chemické konzervanty a vysoký obsah soli. Vhodný pro psa není ani vysoký podíl obilnin v krmivu – patří totiž mezi hůře stravitelné složky potravy a mohou u řady psů způsobovat zažívací obtíže. I proto stále více výrobců nabízí granule bez obilnin (tzv. grain free). Ostatně jejich nízký obsah je často základem i pro hypoalergenní krmivo pro psy.

Samostatnou kapitolu pak tvoří veterinární krmiva, jež jsou uzpůsobena případným zdravotním obtížím pejska (problémy s játry, ledvinami apod.) a jejichž používání nejčastěji doporučí veterinární lékař.

Velmi oblíbenou skupinou jsou poslední dobou holistická krmiva pro psy. Jejich zastánci vyznávají takzvaný celostní přístup, podle něhož by strava měla psa nejen zasytit, ale také prospívat celému jeho organismu a předcházet tak různým onemocněním. I proto v takovém krmivu často najdete velké množství nejrůznějších bylinek.

Pro mlsné jazýčky

Také přístup ke krmení mňoukajících mazlíčků prošel v posledních desetiletích výraznou změnou. Zatímco dříve byla kočka zvířetem prakticky výlučně venkovním (některé s přístupem do domácnosti), jež si většinu svého jídelníčku samo ulovilo, dnes se často přesouvají do bytů a řada z nich se ven v podstatě nedostane.

Jsou tedy ve stravě závislé pouze na svých majitelích, kteří se snaží kupovat jim to nejlepší krmivo pro kočky. Ovšem i zde je – podobně jako u psího „žrádla“ – na trhu k dispozici tolik možností, že často nevíme, které vybrat.

Jak poznat kvalitní krmivo pro kočky? Především opět podle složení. Kočky jsou masožravci, a tak je jasné, že maso by mělo být na etiketě vybraného krmiva na prvním místě.

Důležitý je rovněž podíl bílkovin (samozřejmě živočišných), který by neměl být nižší než 30 %. Podobně jako u psů hlídejte obsah obilnin (ideálně by v krmivu neměly být vůbec), chemických konzervantů a také soli.

Důležitý je i typ krmiva – tedy aby odpovídalo věku a energetickému výdeji kočky. Pokud mazlíček žije výlučně v bytě, nepotřebuje tak energeticky bohaté krmivo, naopak by u něho vedlo jen k obezitě. Ideální jsou v tomto případě tzv. light granule, v případě začínající nadváhy sáhněte (ideálně po poradě s odborníkem) raději po dietním krmivu pro kočky.

Jestliže jste nechali mazlíčka kastrovat, podávejte mu krmivo pro kastrované kočky, které zvířeti poskytne potřebné živiny a chrání jeho zdraví. Pokud trpí kočička zdravotními obtížemi, doporučí vám lékař veterinární krmivo pro kočky.