Bavorský barvář

Bavorský barvář - Vše o plemeni

Povaha

Málo štěkající bavorský barvář je doma klidným, poslušným a přátelským psem. Je to ale lovec, s velkou potřebou pohybu a práce s obdivuhodnou výdrží. Bavorský barvář je také velice citlivým psem, se značnou závislostí na rodině a svém pánovi - život v kotci je pro něj nesnesitelný. Celkem dobře se snáší s dalšími psy, s jinými zvířaty jen pokud je na ně navyklý. Bavorský barvář nemá rád hrátky malých dětí a jeho vztah k cizím lidem je velmi nedůvěřivý.

Popis

Středně velký, svalnatý pes, který ale současně působí lehkým dojmem. Srst má bavorský barvář velice krátkou, přiléhavou a hrubou. Povolené barevné variety - Všechny odstíny hnědé od žluté až po temně červenohnědou barvu. Z dalších barev je povolen pouze malý bílý znak na hrudi.

Kohoutková výška psů bavorského barváře je nejméně 47 cm, u fen 44 cm. Tělo má lehkou, ale silně osvalenou stavbu, trup je o něco málo delší, než kohoutková výška. Ocas je dlouhý, úzký pokračuje ve hřbetní linii a je nošen šikmo dolů. Nohy jsou dobře zaúhlené. Hlava bavorského barváře má značně širokou lebku, tlama je krátká a vybíhá do mírně zašpičatělého čenichu. Uši jsou vysoko nasazené a bavorský barvář je nosí svěšené podél hlavy. Oči jsou střední velikosti, v tmavě, nebo světle hnědé barvě. Průměrný věk tohoto plemene je 12 let.

Historie 

Postupným křížením hannoverského barváře a německého brakýře vznikl v Bavorských Alpách téměř na objednávku pes menšího vzrůstu. Udivující a rozhodnou vlastností tohoto psa se stala schopnost rychlého pohybu i v jinak těžko přístupných oblastech. Tento pes nese jméno bavorský barvář.

Základní péče

Psi plemene bavorského barváře nevyžadují zvláštní péči o srst. Psi vyžadují dobrý základní výcvik, důležitá je zejména maximální poslušnost na povel „ke mně". I když bavorský barvář nemá na rozdíl od mnoha jiných loveckých psů tak velké sklony utíkat, jakmile ucítí krev zvěře, své pudy ovládá jen obtížně.

Bavorský barvář nepatří do rukou majitele, který mu nebude moci dopřát vyžití v jeho původní barvářské práci. Jako domácí, lenivý pes by se bavorský barvář „ukousal" nudou. Jeho vášně jsou motorem jeho života - naštěstí toto plemeno je před podobnými omyly z velké části chráněno velmi přísnými a striktně dodržovanými chovatelskými předpisy, takže by se bavorský barvář teoreticky neměl dostat k majiteli, který sám není lovcem. Bavorský barvář je pes, který žije pro okamžiky vzrušení z pronásledování divoké zvěře a jen těžko může být bez těchto prožitků šťastným psem.