Blog, Strana 2

Bostonský teriér

Bostonský teriér - Vše o plemeni

Povaha

Psi rodu bostonských teriérů jsou velice chytří, hraví a mají veselou, živou a vitální povahu. Ovšem vitalita bostonského teriéra je přizpůsobivá, není to tedy pes, který se vás bude denně snažit „uštvat". Tito psi jsou také velice milí k rodině a dětem, ale nemají zvláštní problémy ani s dalšími psy v rodině, nebo jinými zvířaty v domě. Jeho výchova je nenáročná díky inteligenci a velké učenlivosti.

Popis

Jedná se o psy malého vzrůstu a výrazně tvarované hlavy, která neomylně odkazuje na buldočí předky. Srst bostonského teriéra je krátká a hladká. Barevné variety jsou u tohoto plemene povoleny pouze dvě - srst může být celá černá s bílými znaky, nebo žíhaná s bílými znaky. Znaky bílé jsou povoleny na nose, lysině, bílý límec, bílé přední končetiny a jen část zadních nohou.

Kohoutková výška není u tohoto plemene striktně stanovena a rozdíly v celkové výšce a váze u jednotlivých bostonských teriérů mohou být znatelné na první pohled, z toho důvodu se alespoň rozlišují tři váhové kategorie - lehká, střední a těžká váha. Tělo bostonského teriéra má krátký ráz s mírně zakulacenou zádí. Ocas je nasazený nízko a může být buď rovný, nebo eventuelně šroubovitý. Bostonští teriéři nosí svůj ocas rovně. Nohy jsou spíše rovné, jemné, ale viditelně osvalené. Hlava bostonského teriéra je výrazně čtvercového formátu a tento formát se znovu opakuje i na tlamě, přičemž hřbet čenichu je rovnoběžný s temenem hlavy.

Uši jsou malé, tenké a vzpřímené. Oči jsou velké, kulaté a jsou umístěny daleko od sebe.

Historie 

Bostonský teriér vstoupil do historie psích plemen v roce 1893. Nicméně historie tohoto ušlechtilého plemene je mnohem delší. Dříve byla známá pod dnes již neuznávaným jménem amerického teriéra. Bostonští teriéři měli být původně vyšlechtěni jako bojové plemeno s velkou výdrží, proto mezi jejich předky najdeme plemena jako anglický buldok, bulteriér, nebo starý anglický bílý teriér. Dnes je bostonský teriér především rodinným psem.

Základní péče

Exteriér bostonského teriéra vyžaduje jen málo času a pozornosti. Srst těchto psů téměř nelíná a vzhledem k tomu, že je krátká, plně postačí běžná péče sestávající z občasného prokartáčování. Výchova těchto psů je také celkem snadná, jen je nutné zdůraznit, že bostonský teriér je pes citlivě reagující i na malé změny v intonaci pánova hlasu, takže jeho výchova by měla být rozhodně mírná a laskavá.

Na hlavě bostonského teriéra najdete drobné, či větší obličejové záhyby, které je potřeba čas od času vyčistit k tomu určenou speciální pleťovou vodou, aby kůže zůstávala čistá a zdravá a záhyby se nestaly semeništěm kožních problémů. Naopak výhodou plemene bostonského teriéra je fakt, že si nepotrpí na dlouhé procházky a mnohem raději tráví svůj volný čas rozjímáním na pěkném gauči.

Bosenský hrubosrstý honič

Bosenský hrubosrstý honič - Barak - Dogslife.cz

POPIS A POVAHA

Bosenský hrubosrstý honič je silný a velmi přátelský pes. Svými vlasnostmi okouzluje své pány, se kterými se cítí nejlépe. Je naprosto oddaný svému pánovi. Jelikož je to lovecký pes, potřebuje pravidelný pohyb. Bosenský hrubosrstý honič se dožívá průměrně 12 let.

HISTORIE

Bosenský hrubosrstý honič byl vyšlechtěn v 19. století zkřížením Bosenských psů se psy loveckými. I přes následky války se Bosenského hrubosrstého honiče podařilo zachránit a dále rozmnožovat. Je to lovecký pes, ale v dnešní době se využívá i jako hlídač.

 

 

Border teriér

Border teriér – Krmivo Brit

Povaha

Border teriér je vysoce inteligentní, k životu se staví věcně a s velkou houževnatostí. Tito psi jsou také veselými společníky a v rodinném kruhu přítulnými miláčky. Znám je také velmi dobrý vztah border teriérů k dětem. Ostatní zvířata respektuje pouze v případě, že patří k rodině, a pokud měl možnost zvykat si na ně od štěněčího věku - jinak má border teriér silně vyvinutý lovecký pud, s čímž je třeba počítat. Miluje dlouhé procházky, hry s míčem a nestereotypní činnosti.

Popis

Tento pes není zvláště nápadný svým zjevem, spíše upoutá svou energií a odvahou - je malé postavy s typickou „vydří" hlavou a tvrdou srstí. Typické barevné variety plemene - border teriér se nejčastěji vyskytuje v barvě červené, pšeničné, šedé s hnědou a modré s hnědou.

Kohoutková výška není u tohoto plemene striktně stanovena, ale psi jsou malého vzrůstu a jejich tělo je obdélníkového rázu. Hrudník má border teriér plochý a dlouhý, nesmí však být příliš kulatý. Ocas je středně krátký, v místě nasazení silnější a směrem ke špičce se silně zužuje. Nohy má border teriér rovné, kosti nesmí působit příliš silným dojmem. Hlava je tzv. „vydří" - připomínající vydru, uši jsou malé, trojúhelníkové, nasazené vysoko na hlavě a překlopené směrem dolů. Oči border teriéra jsou zásadně tmavé a mají mít pronikavý výraz.

Historie

Mezi mnoha teriéry patří border teriér k těm vůbec nejpůvodnějším, s jen minimálně pozměněným exteriérem a povahovými vlastnostmi. Jeho prapůvodní domovinou bylo hraniční rozmezí Anglie a Skotska, kde se v rámci šlechtění stal jeho předkem například i Dandie Dinmond, Lakeland nebo Bedlington. Záznamy o plemeni border teriérů nacházíme již v 17. století, ovšem počátek jejich oficiálního chovu se datuje až od roku 1920.

Základní péče

Border teriér nemá na péči náročnou srst, postačí ji zhruba dvakrát ročně trimovat - při tomto postupu se srst ručně vytrhává, aby psu mohla narůst nová. Nicméně tento pes nepohrdne ani občasným kartáčováním. Do základní péče lze dále zahrnout schopnost majitele postarat se o dostatek zajímavé a nestereotypní činnosti, neboť border teriér naléhavě potřebuje konat. Nebude-li tato jeho potřeba uspokojena jeho páníčkem, najde si nějakou činnost sám, to však už nemusí zůstat bez následků. Rovněž základní výcvik je na místě.

Border teriér potřebuje dobře oplocený pozemek, aby mohl trávit dlouhé hodiny venku, ale aby zároveň nemohl podlehnout svým loveckým pudům. V rámci výcviku je právě vzhledem k silnému loveckému instinktu důležité klást velký důraz na včasné naučení psa vracet se na zavolání. Mezi činnosti, které budou border teriéra velice bavit, patří různé druhy proměnlivého sportování, bude proto šťastný v rodině s kladným vztahem ke sportovním aktivitám. Nicméně nejšťastnějším se border teriér stane určitě ve chvíli, kdy bude moci plně a profesionálně rozvinout své lovecké instinkty. Tito psi se v žádném případě nehodí do kotce, border teriéři potřebují časově téměř neomezený kontakt se svým člověkem.

Stránka 2 z 27 - 80 položek celkem